Predmet diskusije: Centar za Prirodnjacke Studije :: pocetak foruma

Upisao Maksim dana 27.05.2014 23:10
#30888

Помаже Бог браћо и сестре ! Са задовољством могу написати да је Др . Стеван Томовић одговорио на моје питање . Наиме , Доктору сам послао текст овакве садржине којег ћу ради прегледности овдје изложит у једној цјелини :

>>" Помаже Бог , Недавно сам се регистровао на сајт форума“ Центра за природњачке студије “ под псеудонимом Максим . Домаћину форума Мирољубу Петровићу поставио сам једно питање /коментар са жељом да ћу добити одговор . Међутим , Доктор дали познавајући Вас лично или Ваш рад упутио ме је Вама да ми одговорите на нека моја питања јер Вас сматра најбољим историчарем . Доктор Мирољуб је на мој коментар у коме је било садржано неколико питања одговорио врло кратко и прецизно : “ За питања овакве врсте јави се нашем најбољем историчару Др Стевану Томовићу на: “ . Ја сам одлучио послушати Доктора па Вам се овом приликом и јављам . Како би Вам најлакше предочио оно што сам питао Др . Петровића мислим да је најбоље да вам у овом обраћању тај цјелокупни коментар прикажем , он гласи : “ Помаже Бог!Докторе Мирољубе , овом приликом желио бих да вас поздравим као и све кориснике пошто сам се тек регистровао и ово ми је први коментар - питање . Наиме , желио бих да вам поставим једно питање и унапрјед се извињавам ако је већ било постављено . Када сте говорили о поријеклу имена Срби рекли сте да име Срби води поријекло од Нојевог сина Сима а у индијсјском миту о потопу тај назив за Сима био је Сарм . Од тог Сарма је настало велико племе , велики народ и та држава се звала Сарматија .Ови Сармати се у историјским списима зову Сарми а негдје се зову Сарби односно Срби . Интересује ме уствари :који је простор заузмала на почетку та држава ( Сарматија ) и које су то отприлике данашње државе које заузмају њен простор ( ради орјентације )и гдје се налазило средиште те државе ? Пошто су Срби уствари кроз прошлост носили три најважнија имена Трибали тј . Трачани , Илири и Срби све по знаменитим прецима , интересује ме да ли су Трибали долазили у сукоб са неким велким империјама и каква је посљедица тог сукоба ?И да ли су Срби били цјењени у то вријеме ко ратници , радници , људи . . . ? Такође , интересује ме ваш коментар на пјесму Захарија Орфелина “Плач Сербији “ . Мене је посебно занимљив дио гдје Захарије пјева :

Сви веће врази моји руками пљескајут ,
хулно звижде на мене , а злобно глас дајут :
“ То ли она преславна Сербија у свјету ?
Сад слушкиња наша бист , дала с ' нам под пету . “

Захарије је рођен 1726 а умро 1785 а ову пјесму је написао 1763 . Мени је посебно пјесма занимљува што је написана давно и што је Захарије , препостављам , знао добро политичку ситуацију у држави и због тога је сигурно знао и шта непријатељ мисли . И ако су нам се непријатељи на неки начин ругали јер смо били поробљени они су ипак имали поштовање према Србији према њеној величини и историји . Ако може ваш коментар . Ево линк пјесме : http://www.youtub... И да ли је међу старим ( Античким )Србима преовладавало име Трачани , Трибали , Илири , Срби ? Односно , како су сами себе звали и које је од ових имена преовладавало ? Извините aкo сам много поставио питања али сва питања која сам поставио или ми нису довољно јасна или су потпуно нејасна . Поздрав “ . Тамо гдје се налазе моја питања то сам подвукао . Али ако желите волио бих да и дате свој коментар на пјесму Захарија Орфелина “ Плач Сербији “ , јер то је ипак пјесма која носи једну дозу емоција из прошлости и оних збивања што су се далеко десили прије нас . И пишући ово о Захарију сјетих се још једног питања које је везано како за ову пјесму тако и за однос историје и умјетности ; да ли историчару једна научна анализа неке пјесме поготово оне која ако се може рећи има неку врсту историјског карактера може послужит у конструкцији прошлих догађаја ? Да ли се из те неке пјесме може извућ нека битна информација која се десила у прошлости а битна је да се запамти а уз помоћ пјесме још боље и шире објасни? Волио бих да на ова моја питања одговорите с ' поштовањем<< . . .

Доктор Томовић ми је овако одговорио ( његов текст изворно преносим ) : >>Поштовање,

Ево одговора на ваше питање: Назив "Сарматија" се односио на простор северно од Кавказа и Црног Мора, на предео данашње Украјине и једног дела Јужне Русије, али је у каснијем добу, након померања Сармата, почео да означава предео целе Источне Европе и једног дела Средње Европе, до Дунава на југу. Назив "Сарматија" се односио на велики простор, и временом је заменио претходни назив "Скитија".

Што се тиче других питања, а у вези са називом "Сармати" и другим античким називима за народе, треба најпре знати да ни сами антички писци нису увек доследно користили те називе, и још важније, као да се нису превише интересовали за порекло других народа и њихових имена. На пример, Херодот је у вези са језиком Фригијаца, као једног од најближих суседа Грка, записао само једну једину реч из њиховог језика (то је реч "бекос"Wink. Или рецимо, о Скитима и Сарматима Херодот је писао опширно, као и други писци након њега, али упркос томе, на основу њихових података не можемо имати јасну слику о пореклу тих народа и њихових имена. Штавише, грчки историчар Страбон је записао да су сви описи Скитије и Сарматије до његовог времена веома непоуздани, и да нико није са сигурношћу знао ко тачно живи северно од Грка, те да се о простору северно од Дунава није много знало све до времена освајања Александра Македонског, а о севернијим земљама, укључујући Сарматију, све до времена римских освајања суседних земаља. Мислим да би ова тема морала још да се изучава да бисмо дошли до сигурнијих закључака о античкој историји Срба. (Ако некад буде било другог издања књиге Јеврејско порекло Срба, ту ћу ставити нове податке и више поузданих информација о пореклу Срба и српског језика.)

Може. Песме спадају у историјске изворе, било да су каквог садржаја; рецимо, чак се и српске митолошке песме могу искористити као одличан историјски извор. И песма "Плач Сербији" сведочи на свој начин о времену ропства Срба. Моје мишљење је да су у неким случајевима песме, легенде и предања најбољи историјски извори, иако им већина историчара не придаје превелики значај, или их само тумачи на погрешан начин.

Поздрав << .