Upisao
DM87 dana 25.11.2019 22:46
#11
7000 Dana u Sibiru : (kopirao sam kompletno poglavlje )
ISTREBLJENJE ŽIDOVA
Nekoliko mjeseci prije nego što je ruska i svjetska javnost saznala o
progonu Židova koji je poÄeo na zapovijed Staljina, u logorima se o tome već uvelike govorilo.
Ono Å¡to se potkraj 1952. moglo sluÅ¡ati putem radiostanica ili proÄitati u novinama nije bio poÄetak tragedije Židova u Sovjetskom Savezu nego nastavak.
SluÄaj židovskih lijeÄnika bio je mala epizoda velike akcije da se istrijebe preostali Židovi koje Hitler nije uspio poubijati.
Moglo se primijetiti da je od proljeća 1952. u svakom novom transportu zatvorenika broj Židova bio neobiÄno velik. U poÄetku smo mislili da je to sluÄajno, ali tada su poÄeli pristizati Äitavi »židovski transporti«.
U brigadu 31 stiglo je nekoliko novih zatvorenika, meÄ‘u njima i dva Židova. S jednim od njih radio sam na istom dijelu gradiliÅ¡ta. Prvih dana bio je Å¡utljiv. Kako sam znao tisuće sluÄajeva koji se nisu u bitnome razlikovali, nisam se za nj naroÄito zanimao. ProÅ¡lo je nekoliko tjedana, a ja sam novom znancu u mnogoÄemu pomogao. Kad sam ga jednog dana zaÅ¡titio od antisemitskih ispada, stekao sam njegovo puno povjerenje.
Od toga dana postao sam njegov stalni savjetnik. Saznao sam da je moj novi znanac, pukovnik Rowinski, bio komandant željezniÄke straže moskovske željezniÄke mreže.
Rowinski je već kao mladić postao Älanom Komsomola, zatim i KP. Nakon graÄ‘anskog rata ostao je u vojsci, zatim je premjeÅ¡ten u željezniÄku stražu. Njegovoj je nadležnosti pripadalo da nadgleda željezniÄku prugu kad su putovali voÄ‘e Partije. Želje-zniÄka straža nije pripadala nadležnosti Ministarstva rata, nego MGB-a.
Pukovnik Rowinski bio je Židov, ali krug u kome se kretao, oženio se Ruskinjom, potpuno ga je udaljio od židovske sredine. Dvoje djece bilo je odgojeno u sovjetskom duhu i u Å¡koli su se smatrali Rusima. Njegova su djeca prvi put saznala da je njihov otac Židov prije godinu dana kad je u SSSR-u bilo dopuÅ¡teno Židove nazivati pogrdnim imenima »Žid«, tj. »Čifut«. Jadno dijete vratilo se jednog dana iz Å¡kole plaÄući i potužilo se majci. OgorÄena majka požurila je u Å¡kolu da bi direktoru dokumentima dokazala kako ni ona ni njena djeca nisu Židovi. Direktor je odgovorio da djeca sama znaju koga treba smatrati Židovom i da se on ne želi mijeÅ¡ati »u te stvari«. Rowinskoga nije nitko nazvao »Židovom«, ali su ga jednog dana pozvali generalu koji mu predstavi Äovjeka kojem odmah mora predati dužnost. Nisu mu rekli ni rijeÄi o tome zaÅ¡to ga poslije trideset godina službe bacaju na ulicu. Morao je napustiti i službeni stan. Obitelj je ostala na ulici. Obilazio je razne instance i žalio se na nepravdu, ali svagdje su mu okretali leÄ‘a. Napokon je dospio do starog prijatelja koji je bio zamjenik ministra. Kada mu je sve ispriÄao, ovaj mu tiho odgovori:-
Postoji tajna Staljinova zapovijed u kojoj stoji da se iz svih ureda moraju odstraniti Židovi. Moraš shvatiti da ti u takvoj si-tuaciji ne mogu pomoći. Moraš napustiti Moskvu.
JoÅ¡ 1940. godine, poslije zakljuÄenja pakta izmeÄ‘u Hitlera i Staljina, Politbiro KomunistiÄke partije donio je rjeÅ¡enje da svi Jevreji budu iseljeni iz velikih gradova, posebno iz Moskve. PoÄetak drugoga svjetskog rata sprijeÄio je Staljina da provede svoju zamisao, zatim mu pruži ruku i reÄe: - Nemoj se ljutiti ako te viÅ¡e neću smjeti primiti.
Poslije je Rowinski vidio da nije jedini Židov koga su otpustili. U kadrovskim odjeljenjima, ministarstvima, glavnim upravama i visokim školama postojali su popisi Židova koje je trebalo otpustiti.
U Moskvi i Lenjingradu mnogi Židovi ostali su bez namještenja.
Samo jedno ministarstvo nije otpuÅ¡talo Židove: ministarstvo vanjskih poslova Äiji je Å¡ef bio Molotov. On već odavno nije podnosio Židove. Posljednji Židov koji je tamo radio bio je Lozowski, koji je prvom poslaniku Izraela Goldi Meir obećao da će omogućiti iseljenje onih Židova koji žele u Izrael. Zbog toga su ga uhapsili, a Molotov se mogao pred Staljinom hvaliti da je njegovo ministarstvo »Äisto od Židova«.
Molotov je »oÄistio« i svoju obitelj. Rastavio se od svoje žene Židovke s kojom je imao dvoje djece, Äije je djevojaÄko prezime bilo ŽemÄužina. Istovremeno su je smijenili s položaja ministra kemijske industrije. A kako bi do kraja osvojio Staljinove simpa-tije, Molotov ju je dao i uhapsiti.
Potkraj 1952. sovjetske su novine i radio-stanice donijele vijesti o otkrivanju zavjere židovskih lijeÄnika koji su htjeli poubijati voÄ‘e KomunistiÄke partije Sovjetskog Saveza. U vijestima je bilo spomenuto da su uhapÅ¡eni lijeÄnici priznali kako su nekoliko znaÄajnih voÄ‘a poslali na drugi svijet. Zahvaljujući budnosti neke lijeÄnice, propali su njihovi planovi da i dalje ubijaju sovjetske voÄ‘e. Samo oni koji su razumjeli Å¡to u Sovjetskom Savezu znaÄe takve vijesti mogli su shvatiti kakve će biti posljedice.
Bio je to signal za istrebljenje Židova u Rusiji. Od toga Äasa Židovi su bili proskribirani. Uslijedila su masovna otpuÅ¡tanja. Nije se vodilo raÄuna o zakonskom roku i drugim propisima.
Iz svih viÅ¡ih Å¡kola izbaÄeni su studenti Židovi. MVD i MGB radili su grozniÄavo. Zatvori su se punili Židovima koje su optuživali da su ameriÄki agenti, trockisti, cionisti i teroristi.
Antisemiti su mogli divljati. Iz tramvaja, autobusa i željeznica izbacivali su i premlaćivali Židove i one koji su na njih nalikovali. Oni koji bi ih pokuÅ¡ali zaÅ¡tititi doživljavali bi istu sudbinu. Nijedan Rus nije se usudio s njima družiti. ViÄ‘enije Židove, koji bijahu poznati u Äitavu svijetu, nisu mogli jednostavno uhapsiti.
Zato su se stali redati »nesretni sluÄajevi«.
Jednog je dana u novinama izaÅ¡la kratka vijest da je poznatog glumca Mihoelsa i njegova prijatelja pregazio kamion u Minsku. U stvari ovu su dvojicu ubili u zatvoru u Minsku jer su odbili potpisati priznanje da su bili »ameriÄki agenti«.
U logorima se dogaÄ‘alo isto Å¡to i na slobodi. Židovi koji su se nalazili na privilegiranim poslovima prebaÄeni su na težak rad, a svi židovski lijeÄnici morali su raditi u kamenolomima, rudnicima, pjeÅ¡Äarama i u Å¡umi.
PogromaÅ¡ka hajka, hitlerovska zapravo, postajala je sve bjeÅ¡nja. Ali za razliku od prilika na slobodi, gdje se Rusi nisu usudili družiti sa Židovima, u logorima se mogao naći priliÄan broj hrabrih zatvorenika koji su Židove zaÅ¡tićivali od maltretiranja.
U baraci u kojoj su stanovali radnici logorskih pogona nekoliko je ukrajinskih faÅ¡ista pokuÅ¡alo napasti krojaÄa Židova. Ali krojaÄa je branio upravitelj radionice HinÄuk i ostali radnici. Nastala je tuÄnjava u kojoj su faÅ¡iste tako udesili da su Äetvoricu otpremili u bolnicu. SliÄnih scena bilo je i u blagovaonici kad su zatvorenika Židova izgurali iz reda. Napadnuti se branio i limenom je zdjelom teÅ¡ko ranio jednog napadaÄa. Zatim su dojurili faÅ¡isti i stali ga mlatiti. Tada se pojavio upravitelj kuhinje zajedno s kuharima i izbacio hordu.
To Å¡to Židove u Sovjetskom Savezu nisu istrijebili valja zahvaliti obavijesti koja je poÄetkom ožujka 1953. iziÅ¡la u sovjetskim novinama, o teÅ¡koj bolesti »ljubljenog voÄ‘e«.
Staljin je umro 5. ožujka 1953.
ViÅ¡e od dva desetljeća porobljeni je narod Äekao taj Äas. Ruski narod, koji je bio prisiljen da svakog sata pokazuje svoju ljubav i odanost voÄ‘i, sada je mogao odahnuti.
I najbliži suradnici Staljina nadali su se da će smrću tiranina biti osloboÄ‘eni stalne opasnosti u kojoj su se nalazili. Sudbina Buharina, Rikova, Tomskog, Pjatakova i Jagode, koji su svojevremeno bili Staljinovi najbliži suradnici, bila je oÄit dokaz da ni oni sami nisu sigurni za svoj život. Kad god bi Staljin poslao u smrt nekog od njihovih kolega, oni bi se pitali tko će biti slijedeći.
Na sliÄan naÄin stradali su poznati jevrejski pisci: P. MarkiÅ¡, D. GorÅ¡tein, D. Bergefson, L. Kvitko i drugi.
Izmenjena od
DM87 dana 25.11.2019 22:53