Preporuka










Pratite nas

Pristupi

Korisničko ime

Šifra



Niste još registrovani? Registruj se!

Izgubili ste Šifru? Zatražite novu OVDE.

Reklame























Pogledaj temu

 Stampaj Temu
pocetak foruma
Miroljub Petrovic
Francuski oficir Viala de Somijer, koji je pocetkom 19. veka (1805-1813) ratovao protiv Crne Gore, a posle je obisao Crnu Goru i napisao knjigu o tome sta je video, knjiga se zove "Istorijsko i politicko putovanje u Crnu Goru", u kojoj izmedju ostalog kaze:

"Crnogorci su protiv ikona i slika u crkvama ...otvoreno pokazuju prezir prema likovima nasih svetaca, koji su uradjeni na platnu ili zidovima, kao i prema statuama. Pritom se pozivaju na recenicu iz 5. Knjige Mojsijeve 4,16 („Da se ne biste pokvarili i nacinili sebi lik rezan ili kaku god sliku od coveka ili od zene.")
U crkvama nema orgulja, niti bilo kakvih luksuznih ornamenata koji bi mogli da odvrate od poboznosti
Nigdje u Crnoj Gori ljude ne sahranjuju u crkvama, i to odvajkada, dok se danas, u ostalom dijelu Evrope, s mukom odricu ovog obicaja, kojeg zdrav razum nije trebalo nikada ni da prihvati."

31. maja 1838. saksonski kralj Fridrih Avgust II posetio je Crnu Goru. Kraljev pratilac, Bartolomeo Bjazoleto, kao ocevidac, opisuje posetu saksonskog kralja, susret sa Njegosem i posetu Crnoj Gori. Kada opisuje crkvu na Cetinju, u koju ih je Njegos uveo, on kaze:

"Vladika je pokazao kralju i crkvu, koja se nalazi po strani rezidencije. Ona nije vrlo velika, ali za stanovnistvo mjesta potpuno dovoljna, dobro odrzavana, snabdjevena bogatim, sjajnim stvarima, koje su izgleda dar ruskoga dvora, bez klupa, stolica, i BEZ SLIKA PO ZIDOVIMA."

 
Aleksandar Grujic

 
ZoranS

 
Miroljub Petrovic
Pred bal vampira (matursko vece), "maturanti" zapalili debilanu:

https://rtcg.me/h...milic.html

 
Miroljub Petrovic
Upravo mi je javio prijatelj sa Cetinja, da u Cetinjskom manastiru, do dan danas nema slika, fresaka, ni ikona nacrtanih po zidovima, vec su samo okacili uramljene ikone po zidovima, sto samo potvrdjuje gore navedene citate da je do skoro u Crnoj Gori bilo zabranjeno koriscenje slika i ikona u crkvama... Zanimljivo bi bilo obici i druge stare crkve po Crnoj Gori i videti kakva je situacija sa tim stvarima.


Izmenio/la Miroljub Petrovic na 18.05.2024 09:59
 
Miroljub Petrovic
Sad mi je jos javio prijatelj iz Crne Gore: "Po starim seoskim crkvama u koje sam ja ulazio (a bilo ih je mnogo) nema skoro nidje ikona okrecenih na zidovima. Ako ima koja ikona drvena da visi, to je to. Ako je i okrecena to je u zadnjih 100 godina. Rijetke su one koje imaju ikone iz ranijih perioda. Ovo pricam za crkve na teritoriji Stare Crne Gore. Evo primerak iz jednog sela (vidi sliku na donjem linku). Nema ikona, jedino sto vise po zidovima. Ovaj ikonostas je krajem 1890. Prije toga ne verujem da ga je bilo."

https://postimg.c...

 
Ivance
Pozz,

Mozete ako želite da zapratite moju ig stranicu gde ka?im kratke videe KB-e.
https://www.insta...dlN2Vkbg==


Hvala puno.


Ivan Staletović
 
Martinic
Pozdrav Miroljube, krenuo sam sa ucenjem Hebrejskog jezika uz tvoj kurs, meni licno najbolji i najbrze ucim Hebrejski od tvog ALEF kursa.

Medjutim, vidim da je poslednja lekcija objavljena pre oko 9 meseci, gde ste je zavrsili negde na pola knjige.

Da li planirate da nastavite sa ovim serijalom ili je obustavljeno do daljnjeg?

 
Miroljub Petrovic
Martinic - poruka glasi:

Pozdrav Miroljube, krenuo sam sa ucenjem Hebrejskog jezika uz tvoj kurs, meni licno najbolji i najbrze ucim Hebrejski od tvog ALEF kursa.

Medjutim, vidim da je poslednja lekcija objavljena pre oko 9 meseci, gde ste je zavrsili negde na pola knjige.

Da li planirate da nastavite sa ovim serijalom ili je obustavljeno do daljnjeg?

Videcemo to uskoro da nastavimo, u velikoj smo guzvi pa ne stizemo.

 
StefanISR
Martinic - poruka glasi:

Pozdrav Miroljube, krenuo sam sa ucenjem Hebrejskog jezika uz tvoj kurs, meni licno najbolji i najbrze ucim Hebrejski od tvog ALEF kursa.

Medjutim, vidim da je poslednja lekcija objavljena pre oko 9 meseci, gde ste je zavrsili negde na pola knjige.

Da li planirate da nastavite sa ovim serijalom ili je obustavljeno do daljnjeg?





Shalom haveri,Miroljubov kurs je dobar ali ne plaši se da uciš preko Željkovog kursa, jest da je stariji ali je dobar ima i udžbenik u pdf ili u Djviev (Djviev je bolji)

Ja sam sad pri kraju Beta,samo napred


Skini aplikaciju Hellotalk tamo možeš da pricaš sa ljudima na Heb ili makar za sada samo da slušaš

https://play.goog....hellotalk

 
Darko Pavlovic

 
ZoranS

 
ZoranS

 
LeonL
Nova audio knjiga: Vakcine novi genocide? - Osnovi bioloskog ratovanja: Vens Ferel

https://youtu.be/...

 
https://youtube.com/@VelikaIlirija
Veso
Miroljub Petrovic - poruka glasi:

Upravo mi je javio prijatelj sa Cetinja, da u Cetinjskom manastiru, do dan danas nema slika, fresaka, ni ikona nacrtanih po zidovima, vec su samo okacili uramljene ikone po zidovima, sto samo potvrdjuje gore navedene citate da je do skoro u Crnoj Gori bilo zabranjeno koriscenje slika i ikona u crkvama... Zanimljivo bi bilo obici i druge stare crkve po Crnoj Gori i videti kakva je situacija sa tim stvarima.



Cetinjski manastir je više puta spaljivan... Prvobitna crkva koju je u blizini podigao Ivan Crnojevi? spaljena je do temelja, i zato freske nisu preživele.. Manastir Mora?a na primer, ako je neko obilazio, vide?e da obiluje freskama

 
Miroljub Petrovic
Veso - poruka glasi:

Miroljub Petrovic - poruka glasi:

Upravo mi je javio prijatelj sa Cetinja, da u Cetinjskom manastiru, do dan danas nema slika, fresaka, ni ikona nacrtanih po zidovima, vec su samo okacili uramljene ikone po zidovima, sto samo potvrdjuje gore navedene citate da je do skoro u Crnoj Gori bilo zabranjeno koriscenje slika i ikona u crkvama... Zanimljivo bi bilo obici i druge stare crkve po Crnoj Gori i videti kakva je situacija sa tim stvarima.


Cetinjski manastir je više puta spaljivan... Prvobitna crkva koju je u blizini podigao Ivan Crnojevi? spaljena je do temelja, i zato freske nisu preživele.. Manastir Mora?a na primer, ako je neko obilazio, vide?e da obiluje freskama

Aha, znaci, u vreme Ivana Crnojevica su se slikale freske po Cetinjskom manastiru? Pa sto kada je obnovljen manastir nisu naslikane freske, ako je tako?

Sto se tice manastira Moraca, njega je podigao unuk Stefana Nemanje, a znamo da je Stefan Nemanja zestoko proganjao bogumile. Moze se videti da su crkve i zaduzbine pod Nemanjicima bile naslikane, dok su one kod Balsica i Crnojevica bile bez slika i ikona. Zasto? Iz istorijskih podataka vidimo da su vladari Zete bili veoma bliski bogumilima i mnogi od njih su ocigledno i prihvatali religiju bogumila, koja je bila dosta slicna nekim danasnjim konzervativnim protestanskim zajednicama - dakle, bez ikona, krstova... glavna aktivnost bogumila je bila prosvetiteljstvo.

Istorijski podaci govore da su najveci bosanski vladari - Kulin Ban, vojvode Sandalj Hranic, Herceg Scepan, Hrvoje Vukcic Hrvatinic, kao i drugi, bili bogumili (ili patareni, kako su bogumile zvali u Bosni). Najblizi saradnik Hercega Scepana je bio Stefan Crnojevic (otac Ivana Crnojevica), i ako se ode u manastir Kom na Skadarskom jezeru, gde je sahranjen, moze se videti da na njegovoj nadgrobnoj ploci nema krsta i drugih slicnih simbola, nego samo gravura koja je identicna gravuri na steccima koji su pronadjeni kod Niksica i Grahovca.

Pored groba Stefana Crnojevica je grob njegove zene Mare, najstarije sestre Skenderbega, ciji grob takodje nema nikakve poznate "hriscanske" simbole (krst i sl), vec gravuru kao na steccima.

Do sada je na podrucju Srbije, Bosne, Crne Gore i Dalmacije pronadjeno preko 70.000 stecaka, a pretpostavlja se da ih ima bar 100.000. Vise od 90% stecaka (koji su od kamena) nema nikakva obelezja, niti simbole, ili gravure. Stecci su nadgrobni spomenici bogumila. Tek krajem 14. veka pocinju da se pojavljuju gravure na steccima, kao sto su gravure na grobu Stefana i Mare Crnojevic. A jos kasnije se pojavljuju gravure krsta na steccima, koji su novijeg datuma i ima ih jako malo.

U manastiru Kom se nalaze i grobovi Djuradja i Alekse Crnojevica (striceva Stefana Crnojevica) koji nemaju nikakvu gravuru na nadgrobnoj ploci.

Moglo bi o ovom jos dosta da se prica. Ocigledno da je Ivan Crnojevic drugacije razumeo teologiju nego Stefan Nemanja i mnogi njegovi potomci i sledbenici.

Herceg Scepan, za koga se zna da je bio bogumil, svoju drzavu je nazivao "vojvodstvo Svetog Save". Znamo da je Sveti Sava pobegao od svog oca Stefana Nemanje i otisao da uci telogiju, a kasnije postao najveci prosvetitelj. Da li je Sveti Sava bio blizak bogumilskom ucenju? Da li bi Herceg Scepan svoju drzavu nazivao "vojvodstvom Svetog Save", ako je Sveti Sava mrzeo i proganjao bogumile?

Ivan Crnojevic je ozenio cerku bogumila Hercega Scepana... Cerka cuvenog kneza Lazara - Jelena, je bila udata za poznatog bogumila vojvodu Sandalja Hranica, a pred smrt je svoj testament dala bogumilskom svesteniku... Herceg Scepan je nasledio vojvodu Sandalja Hranica, koji mu je bio stric, jer ovaj nije imao musko potomstvo...

Ocigledno da postoji velika razlika izmedju religije Svetog Save i njegovog oca Stefana Nemanje. Religija Svetog Save je religija prosvetiteljstva, ono sto je radio i Ivan Crnojevic, koji je nosio stampariju u planine. Sa druge strane, Stefan Nemanja je bio sledbenik grcke religije, koja se zasniva na materijalizmu i idolopoklonstvu.

Planiram da napisem knjigu "Religija nasih predaka" pa da malo objasnim u sta su verovali nasi preci, kako su ratovali protiv Grka u 8. veku da bi izbacili upotrebu ikona i dr.

 
Aleksandar Stamenkovic
Da li je uredu pociniti samoubistvo ako se osoba nadje u klopci, kao nekada nasi preci sto su bili okruzeni komunistima ili ljoticevcima?

Posto je npr. Dragoslav Racic to uradio da im ne bi ziv pao u ruke...


Hvala na paznji.
 
Miroljub Petrovic
Aleksandar Stamenkovic - poruka glasi:

Da li je uredu pociniti samoubistvo ako se osoba nadje u klopci, kao nekada nasi preci sto su bili okruzeni komunistima ili ljoticevcima?

Posto je npr. Dragoslav Racic to uradio da im ne bi ziv pao u ruke...

Pobozan covek, koji se drzi Boga, nece nikada doci u takvu situaciju. Dragoslav Racic jeste spasio mnogo ljudi, ali je i odgovoran sa smrt mnogih ljudi jer je, kao i Draza, saradjivao pet meseci sa komunistima i verovao je engleskim kriminalcima, i Bog ga je koristio koliko je mogao.

 
DjecaAdamova
Strasne se stvari desavaju u Austriji i Njemacku, po klubovima pjevaju da se izsele Stranci....

Eto ja sam rodjen u austriji roditelji jos prije rata otisli za austriju, oko 89 negdje tad..

odrastao ovdje i nije cudno sto su ovi domaci toliko protiv stranci, pogotovo nasi iz EX YU prostora, kada vidim neki kako se ponasaju.. uzas.

Problem je u tome, oni vide samo te losih, a dobri se ne eksponiraju...

Ja oduvjek nisam se osecao kao domu u austriji, i ja bih planirao da zaradim neki novac i da se selim u srbiji ili u Bosnu (otkud su moji(Banja Luka)).

Ja nemam iskustvo sa nasom kulturom, jer cijeli zivot u austriji, samo ponekad otisao u Bosnu i to je to, da li bi ja mogao prezivjeti tamo, jer mislim spremaju se crni dani, sta se sve desava u austriji i njemacku vezano sa strancima itd

pozdrav

 
Miroljub Petrovic
DjecaAdamova - poruka glasi:

Strasne se stvari desavaju u Austriji i Njemacku, po klubovima pjevaju da se izsele Stranci....

Eto ja sam rodjen u austriji roditelji jos prije rata otisli za austriju, oko 89 negdje tad..

odrastao ovdje i nije cudno sto su ovi domaci toliko protiv stranci, pogotovo nasi iz EX YU prostora, kada vidim neki kako se ponasaju.. uzas.

Problem je u tome, oni vide samo te losih, a dobri se ne eksponiraju...

Ja oduvjek nisam se osecao kao domu u austriji, i ja bih planirao da zaradim neki novac i da se selim u srbiji ili u Bosnu (otkud su moji(Banja Luka)).

Ja nemam iskustvo sa nasom kulturom, jer cijeli zivot u austriji, samo ponekad otisao u Bosnu i to je to, da li bi ja mogao prezivjeti tamo, jer mislim spremaju se crni dani, sta se sve desava u austriji i njemacku vezano sa strancima itd

pozdrav

Treba da se vratis u Banjaluku, ali pre toga treba da naucis nesto da radis od cega ces moci da zivis, a ne da skupljas pare, to je skroz pogresno. Pare ces brz da potrosis, a ako nemas znanje, sve ti je dzabe... Treba da vas teraju kad ste budale i necete sami da napustite Sodom.

 
Predji na forum:
Vreme učitavanja: 0.68 sekundi!